سفارش تبلیغات در سایت دست دو واتساپ 09361508484

قوانین خرید و فروش امن دست دو

توضیحات کلی در مورد آشنایی با سیستم خرید و فروش امن دست دوسرویس خرید و فروش امن دست دو به دو بخش کلی تقسیم میشود. بخش اول فرشندگان که در سایت دست  دو کالای خود را به فروش میرسانند و بخش دوم خریدارانی هستند که کالاهای فروشندگان را در سایت دست دو از آنان خریداری میکنند.

به طور کلی چنانچه در یک معامله، اختلافی بین خریدار و فروشنده به وجود آید، دو طرف برای حل اختلاف به مذاکره با یکدیگر فراخوانده می شوند. درصورت درخواست هریک از طرفین، سایت نیز برای رسیدن به یک تفاهم، طرفین را یاری خواهد کرد. با این وجود، چنانچه یک هفته پس از طرح شکایت و یا 7 روز پس از درخواست برای استرداد مبلغ مبادله، همچنان دو طرف به توافقی نرسیده باشند، موضوع برای تصمیم گیری به خود سایت ارجاع داده شده سپس از طرفین درخواست می شود تا مدارک خود را ارایه نمایند. طرفین موظف خواهند بود که برای رسیدگی به موارد اختلاف، تابع قوانین سایت باشند. موافقت طرفین بدین معنا می باشد که سایت دست دو با توجه به نقش خود و بر پایه قوانین سایت، حق تصمیم گیری برای حل اختلاف به وجود آمده را دارا می باشد و حکم صادره از طرف سایت دست دو به عنوان حکم قطعی میباشد. سایت مسئولیتی در قبال حل اختلاف در خارج از این چهارچوب تعیین شده نخواهد داشت.تبصره 1-  در صورتی که قسمت حل اختلاف سایت، نظر نهایی در مورد حل یک اختلاف را اعلام نموده و لیکن طرفین آن نظر را اجرا ننمایند، دیگر حق طرح هیچ گونه شکایتی در این مورد را نخواهند داشت، چرا که حکم نهایی توسط سایت دست دو که بر اساس قوانین و مقررات خرید و فروش امن دست دو صادر گردیده است پیشتر اعلام شده است.تبصره 2 – قوانین خرید و فروش امن دست دو شامل فعالیت های غیر قانونی اعضاء نبوده و در صورتی که محصولی برخلاف قوانین و مقررات به فروش برسد، سایت دست دو حق لغو و یا تعلیق هر معامله ای را برای خود محفوظ داشته و طبق توافق نامه میتواند حساب کاربری اشخاص خاطی را مسدود نماید.
 1. مرحله اول : پرداخت آنلاین توسط خریداردر سیستم خرید و فروش امن دست دو، چنانچه خریداری خواهان خرید کالایی از فروشنده میباشد، نسبت به پرداخت آنلاین در سایت دست دو برای کالای مورد نظر خود اقدامات لازم را انجام میدهد.در این مرحله، خریدار تنها در زمانی که پرداخت آنلاین او به طور کامل و موفقیت آمیز انجام گیرد، خریدار نهایی کالای فروشنده به حساب آمده و فروشنده موظف به ارسال کالای خود به خریدار میباشد. بنابراین در صورتی که به هر علتی پرداخت آنلاین خریدار در سایت دست دو ناقص انجام شود و در لیست تراکنش های خود شماره پیگیری پرداخت آنلاین نداشته باشد، خریدار نهایی محسوب نشده است و درنتیجه نمیتواند ادعای مالکیت کالا را داشته باشد.
 1. مرحله دوم : تایید پرداخت آنلاین و ارسال کالادر صورتی که خریدار نسبت به خرید کالای فروشنده اقدام به پرداخت آنلاین داشته باشد و پرداخت او هم به طور کامل انجام شد، طی اطلاع رسانی، فروشنده موظف به رویت فاکتور پرداخت شده در سایت بوده و پس از رویت میبایست کالای خود را به خریدار نهایی ارسال نماید. پیشنهاد میگردد ارسال کالا توسط شرکت های معتبر پستی صورت بگیرد تا در صورت بروز هرگونه مشکل مانند مفقودی، دیرکرد در ارسال و .... امکان پیگیری کالا وجود داشته باشد.تنها در موارد خاص (همانند اتفاقات ناگهانی مثل سیل، زلزله، جنگ و ...)، خریدار و فروشنده می توانند با یکدیگر مذاکره کرده و زمان تحویل کالا را به تعویق انداخته و یا ارسال آن را لغو نموده و مبلغ پرداخت شده را عودت دهند. اما در صورت عدم توافق ، سایت دست دو با توجه به قوانین زیر تصمیم گیری خواهد نمود.
 • چنانچه فروشنده کالای مورد نظر را به شرکت حمل و نقل تحویل نداده باشد، معامله فسخ خواهد شد و فروشنده مسئول پذیرش عواقب فسخ این قرارداد می باشد.

 • چنانچه فروشنده کالای سفارش داده شده را ارسال کرده، اما هنگام حمل مفقود شده باشد، فروشنده مسئول گم شدن آن بوده و می بایست شخصا با شرکت حمل کننده طرف قرارداد، مذاکره و نسبت به دریافت وجه کالا از بیمه شرکت حمل طرف قرارداد اقدام نماید.

 • چنانچه فروشنده اثبات نماید که شرکت حمل طرف قرارداد، کالا را در محل مورد نظر تحویل داده، اما شخص ثالثی اقدام به تحویل گرفتن آن نموده و خریدار از این موضوع با خبر نشده باشد، کالای ارسالی به منزله تحویل شده تلقی خواهد شد. تبصره 1- هزینه ارسال کالا تماما بر عهده فروشنده کالا میباشد و در صورت بروز هرگونه مشکل در روند ارسال کالا مسئولیت آن بر عهده فروشنده خواهد بود.تبصره 2 – کالا به آدرس ثبت شده خریدار در سایت ارسال خواهد شد. چنانچه در هنگام خرید، آدرس جدیدی قید نشده باشد، آدرسی که خریدار در سایت عنوان نموده، به عنوان محل تحویل در نظر گرفته خواهد شد. هنگام مرجوع شدن کالا، آدرس تحویل فروشنده، همان آدرسی که در حساب کاربری ذکر شده، در نظر گرفته خواهد شد.تبصره 3 – در روند خرید و فروش،  ممکن است خریدار از خرید کالا صرف نظر نموده و خواهان استرداد مبلغ خرید و فروش، پیش از اقدام فروشنده به ارسال کالا باشد. در این گونه موارد چنانچه فروشنده همچنان (علی رغم لغو معامله توسط خریدار) اقدام به ارسال کالا بکند، مسئولیت و عواقب ارسال کالا به عهده فروشنده بوده و خریدار ملزم به تحویل گرفتن کالا نخواهد بود. چنانچه پیش از لغو معامله توسط خریدار، فروشنده اقدام به ارسال کالا کرده و در این مورد، هنوز خریدار را مطلع نکرده باشد، با توجه به قوانین و مقررات سایت درخواست لغو مبادله و استرداد مبلغ آن، توسط خریدار منتفی خواهد بود.تبصره 4- چنانچه خریدار و فروشنده با قصد قبلی اقدام به معامله کالاهای ممنوعه که نقض قوانین سایت و همچنین تخطی از قانون محسوب می شود،کارشناسان سایت دست دو دارای این حق خواهند بود که از واریز مبلغ خرید و فروش امتناع ورزیده و عمل تخطی از قانون را به مقامات دولتی و اجرایی مرتبط اطلاع دهد.تبصره 5 – خریدار موظف است در هنگام خرید و قبل از پرداخت آنلاین نسبت به خرید کالا از فروشنده، به طور کامل اطلاعات فروشنده و کالا را مطالعه نماید. در نظر داشته باشید که بعد از پرداخت آنلاین، فروشنده دیگر توانایی تغییر در اطلاعات کالای خود ندارد، بنابراین خریدار میبایست از اطلاعات دقیق کالا اطمینان کسب نماید، چرا که بعد از پرداخت حق طرح شکایت مبنی بر تغییر اطلاعات آگهی و یا موارد مشابه آن را ندارد.تبصره 6 – به طور کلی فروشنده 36 ساعت وقت دارد که نسبت به ارسال کالا به خریدار و اعلام آن در سایت دست دو اقدام نماید.
 1. مرحله سوم : دریافت و یا عدم دریافت کالاپس از آنکه فروشنده کالای خود را به خریدار ارسال نمود، که پیشنهاد میشود ارسال کالا از طریق شرکت های پستی معتبر که بر روی بسته های ارسالی خود کد اختصاصی پیگیری بارنامه صادر میکنند، و همچنین فروشنده ارسال کالا را در سایت دست دو ثبت نمود، طی اطلاع رسانی به خریدار از طرف سایت دست دو، خریدار باید در سایت دست دو و در صفحه مربوط به خرید و فروش کالای خود اعلام نماید که طی زمانی که از طرف فروشنده اعلام شده است کالا را دریافت کرده و یا همچنان در انتظار دریافت کالا میباشد. همچنین خریدار باید صحت و سلامت کالای دریافتی و تطابق داشتن کالای دریافتی با اطلاعات درج شده در سایت از آگهی خریداری شده، در سایت و در صفحه خرید و فروش کالای مربوطه اطلاع رسانی های لازم را انجام دهد.تبصره 1 – به طور کلی خریدار 24 ساعت نسبت به زمان تحویل کالا از فروشنده وقت دارد که نسبت به دریافت و یا عدم دریافت و همچنین صحت و سلامت کالا اطلاع رسانی نماید و در صورت عدم اطلاع رسانی، مبنی بر تایید وی بوده و مبلغ واریز شده از طرف خریدار به حساب فروشنده واریز میگردد. اطلاع رسانی خریدار از طریق صفحه خرید و فروش مربوط به کالای خریداری شده امکان پذیر است.تبصره 2 – در صورتی که خریدار کالای خود را طی زمان اعلام شده دریافت نکرده باشد و یا کالای دریافت شده مطابق اطلاعات ثبت شده از طرف فروشنده نباشد، با کلیک برروی گزینه عدم تایید صحت و سلامت کالا مراتب نارضایتی خود و درخواست پیگیری خود را به سایت اعلام مینماید و همچنین در صورت تمایل با کارشناسان دست دو تماس حاصل میکند.تبصره 3- در صورتی که خریدار کالا را دریافت نمود و مشکلی در کالای دریافتی برای او وجود نداشته باشد، تا 24 ساعت وقت دارد در سایت در صفحه خرید و فروش مربوط به آن کالا، بر روی گزینه تایید صحت و سلامت کالا کلیک نماید تا به فروشنده کالا اطلاع رسانی های لازم صورت گیرد و مبلغ پرداختی خریدار از حساب دست دو به حساب فروشنده واریز شود.

تبصره 4 - مطابقت نداشتن رنگ کالا با رنگ تصویر درج شده در صفحه فروش، به معنای تفاوت کامل رنگ می باشد و تیرگی و روشنی رنگ به معنای عدم تطابق رنگ نیست. به عنوان مثال چنانچه گوشی آبی در صفحه فروش ثبت شده باشد اما گوشی که خریدار دریافت کرده است، قرمز است، می تواند به دلیل عدم تطابق رنگ شکایت مطرح کند. اما اگر گوشی دریافتی خریدار آبی کمرنگ تر یا تیره تر و یا رنگ های مشابه آبی باشد، شکایت وارد نیست. زیرا ممکن است مانیتور و یا دوربین عکاسی مقداری از طیف رنگ را تغییر دهد و رنگ تصویر کالا با رنگ کالا کمی متفاوت باشد و این موضوع توسط دست دو قابل پیگیری نمیباشد.تبصره 5 - در صورتی که کالای ثبت شده اصل نباشد و فروشنده این موضوع را در صفحه فروش عنوان نکرده باشد و خریدار شکایت مطرح کند، هزینه برگشت کالا به عهده فروشنده است. بنابراین در صورت عدم اعلام فروشنده در مورد اصل و یا کپی بودن کالا، کالای ثبت شده اصل در نظر گرفته می شود.تبصره 6 -  چنانچه خریدار در زمان دریافت کالا در مکان مورد نظر حضور نداشته و شخص دیگری کالا را تحویل بگیرد، به منزله تحویل گرفتن کالا توسط خریدار تلقی خواهد شد و عواقب آن به خریدار کالا مربوط میباشد.فروشنده ملزم می باشد تا اطمینان دهد که کالای ارسال شده با مشخصات ذکر شده مطابقت دارد. ممکن است از فروشنده درخواست شود تا گواهی ساخت و تولید سازنده و یا گواهی کیفیت کالا و پیش فاکتور و سایر مستندات دیگر را در صورت شکایت خریدار ارایه نماید.در صورتی که نقص کالا با معاینه و بازرسی ظاهری کالا، قابل مشاهده بوده و این نقص باعث اختلال در عملکرد دستگاه و استفاده از آن گردد و یا هرگونه سند معتبری دال بر عدم مطابقت کالا ، با سفارش داده شده باشد، این کالا غیر منطبق با سفارش خریدار در نظر گرفته می شود. مطابقت نداشتن شامل موارد زیر می گردد:
 • کالایی را که خریدار دریافت می کند، به طور کامل با سفارش داده شده از لحاظ مشخصات ظاهری مطابقت نداشته باشد.

 • خریدار کالای نو و آکبند سفارش داده است، اما کالای دست دوم برای او ارسال شده است.

 • کالای ارسالی به خریدار جعلی باشد.

 • تعداد و کمیت کالای ارسالی، از تعداد سفارش داده شده خریدار کمتر باشد.

 • کالای تحویل گرفته شده ناقص باشد، مثلا بخشی از آن مفقود شده باشد.شکایت مربوط به مطابقت نداشتن کالا با مشخصات ذکر شده در صفحه فروش، در این گونه موارد پذیرفته نخواهد شد:
 • نقص کالا در صفحه فروش ذکر شده باشد.

 • در صفحه فروش، دست دوم بودن آن ذکر شده باشد.خریدار ملزم به ارایه دلیل مناسب، برای اثبات ادعای خود مبنی بر مطابقت نداشتن کالا با مشخصات ذکر شده در صفحه فروش می باشد. چنانچه خریدار موفق به جمع آوری و ارایه تمام و یا بخشی از دلایل برای اثبات ادعای خود نگردد، سایت با توجه به مدارک ارایه شده موجود، تصمیم گیری خواهد نمود. خریدار تنها در صورت رای کارشناسان دست دو مبنی بر مرجوع شدن کالا، می تواند کالا را برگشت دهد و مسئولیت مرجوع کردن کالا به فروشنده بدون هماهنگی با با کارشناسان دست دو بر عهده خریدار می باشد.فروشنده نیز باید دلیل خود را، برای رد ادعای خریدار در مورد مطابقت نداشتن کالا با مشخصات ذکر شده در صفحه فروش، ارایه نماید. چنانچه فروشنده موفق به جمع آوری و ارایه تمام و یا بخشی از دلایل برای اثبات ادعای خود نگردد، سایت با توجه به مدارک ارایه شده موجود، تصمیم گیری خواهد نمود . در مواردی که کالای ارسالی باید مرجوع شود، فروشنده ملزم به ارایه آدرس درست برای مرجوع شدن آن می باشد. چنانچه کالای مرجوع شده به دلیل ثبت آدرس نادرست توسط فروشنده، به مقصد نرسد، به این معنا خواهد بود که فروشنده از حق خود برای مرجوع شدن کالا چشم پوشی کرده و موافقت می کند که مبلغ مبادله، به خریدار باز خواهد گشت.مدارک مورد نیاز در هنگام بروز اختلافاتطرف زیان دیده، ملزم به ارایه اسناد محکمه پسند برای اثبات ادعای خود می باشد. سایت دست دو برای به دست آوردن ادله مناسب، از دو طرف درخواست می کند تا مدارک اثبات کننده ادعای خود را ارایه نمایند. خریدار و فروشنده قبول می نمایند که سایت دست دو دارای نقش تعیین کننده در پذیرش و یا عدم پذیرش اسناد ارایه شده خواهد بود.تبصره 1 - چنانچه مدارک ارایه شده، ارتباطی با ادعای مطرح شده نداشته باشند، سایت دست دو دارای این حق می باشد که بنابه صلاحدید خود تصمیم مناسب را اتخاذ کند.تبصره 2 - چنانچه مدارک ارایه شده توسط دو طرف، کامل نباشد، سایت دست دو دارای این حق می باشد که مستندات محکمه پسند دیگری را جهت اثبات ادعای هر یک از طرفین مطالبه نماید.حمایت از فروشندگاندست دو با در نظر گرفتن شرایط، فروشندگان را در برابر طرح شکایت و درخواست بازگرداندن وجه به دلیل عدم دریافت کالا مورد حمایت قرار می دهد.تبصره 1  -دست دو از کل مبلغ دریافتی ثبت‌ شده به نام فروشنده حمایت نموده و در این مورد محدودیتی از نظر تعداد آن وجود ندارد.تبصره 2  -فروشنده باید واجد تمامی شرایط زیر باشد تا مشمول حمایت‌های سایت قرار گیرد:
 • کالا را در مدت زمان تعیین شده و به نشانی خریدار که در سایت ثبت شده است ارسال کرده باشد.

 • کالا با شرکت های حمل کننده و معتبر پستی ارسال شود و دارای رسید، بارنامه و کد رهگیری معتبر باشد.

 • کالاهایی که برای فروش قرار میگیرند قابل ارسال و ملموس باشند و به طور کلی دارای جرم و حجم فیزیکی باشند. 

تبصره 3  -تحویل کالا به خریدار، با ارایه سند تحویل کالا که شامل موارد زیر باشد اثبات می‌گردد:
 • شماره بارکد قبض و یا شماره پیگیری ارسال کالا یا کد رهگیری مرسوله

 • تعداد و مشخصات کالا

 • تاریخ ارسال و تحویل کالا

 • نشانی گیرنده کالا

 • نام و امضای گیرنده کالا مبنی بر دریافت کالا

تبصره 4  -فروشنده موظف خواهد بود ظرف 36 ساعت از زمان اعلام فروش کالای خود در سایت ، نسبت به ارسال کالا و ثبت بارنامه در سایت اقدام نماید. در غیر این صورت سایت معامله را فسخ و وجه واریزی خریدار را مسترد می گرداند.تبصره 5  -موارد ذیل مشمول حمایت نخواهند بود :
 • معاملات مربوط به کالاهای غیرمجاز

 • معاملاتی که خارج از سایت دست دو انجام شده است. مرجوع شدن کالاخریدار و فروشنده می توانند بر سر مرجوع شدن کالا و همچنین چگونگی انجام این امر، با یکدیگر مذاکره کرده و به توافق برسند. در این گونه موارد، کالای مرجوع شده باید با همان شرایطی که تحویل گرفته شده، مرجوع گردد.چنانچه خریدار کالایی را مرجوع می کند، باید از شرکت های معتبر پستی برای ارسال آن استفاده کند. همچنین خریدار باید تمام اطلاعات و جزییات مرتبط با حمل کالا را از طریق سایت ارایه نماید. چنانچه خریدار نتواند اطلاعات مورد نیاز برای رهگیری کالا ارایه نماید ، مرجوع گشتن کالا بی اعتبار گردیده و مبلغ معامله به حساب فروشنده واریز خواهد شد.چنانچه خریدار و فروشنده نتوانند بر سر مرجوع شدن کالا و همچنین چگونگی انجام این امر، با یکدیگر به توافق برسند، حل اختلاف را به دست دو برای صدور رای نهایی ارجاع می دهند. در این صورت در مورد مرجوع شدن کالا رای دست دو لازم الاجرا است.

آزادسازی مبلغ قراردادهنگام به وجود آمدن اختلافی بین خریدار و فروشنده و ارجاع آن به سایت، هر دو طرف می پذیرند که سایت طبق قوانین موجود دارای حق تصمیم گیری در مورد آزادسازی بخشی و یا تمامی مبلغ خرید و فروش برای هر دوطرف و یا تنها یک طرف منازعه می باشد. چنانچه سایت دست دو تصمیم بگیرد که خریدار باید کالای مورد نظر را مرجوع کند، خریدار 36 ساعت فرصت دارد تا کالا را مرجوع کند، اگر خریدار از مرجوع کردن آن ظرف این مدت امتناع ورزد، سایت دست دو مبلغ معامله را به حساب فروشنده واریز می نماید.محدودیت های زمانیهنگام دریافت شکایت، سایت دست دو بلافاصله خریدار و فروشنده را از آن با خبر می گرداند.هر دوطرف خریدار و فروشنده، باید مدارک خود را برای اثبات ادعای طرح شده و یا رد آن، ظرف مدت 72 ساعت پس از اطلاع رسانی سایت در مورد شکایت مطرح شده، ارایه کنند. چنانچه خریدار و یا فروشنده ظرف مدت زمان مشخص شده، موفق به ارایه تمام و یا بخشی از مدارک نشوند، سایت دست دو می تواند تصمیم خود را با توجه به مدارک ارایه شده تا آن لحظه اتخاذ کند.

چنانچه بررسی شکایت مطرح شده ، نیازمند زمان بیشتری باشد، سایت دست دو ظرف مدت یک هفته کاری پس از دریافت شکایت ، تصمیم مناسب را اتخاذ می نماید.چنانچه خریدار و فروشنده برای مرجوع شدن کالا با یکدیگر به توافق رسیده باشند، فروشنده حق هیچ گونه اعتراضی را نسبت به عدم دریافت کالا و یا مغایرت داشتن کالا با کالایی که فروخته است، ندارد.چنانچه کارشناسان دست دو رای به مرجوع شدن کالا به فروشنده داده باشد، در صورتی که فروشنده مدعی باشد که خریدار کالا را معیوب کرده و یا در آن تغییری ایجاد کرده است و با کالایی که برای خریدار ارسال کرده است، مغایرت دارد، تنها 24 ساعت پس از دریافت کالا فرصت دارد تا با ارایه رسید معتبر شکایت خود را مطرح کند.اگر فروشنده حداکثر تا 5 روز پس از ثبت بارنامه، دریافت یا عدم دریافت کالا را به اطلاع دست دو نرساند، سایت دست دو عدم اطلاع رسانی فروشنده را به منزله دریافت نمودن و تایید کالا در نظر می گیرد و مختار است مبلغ پرداختی را به حساب خریدار واریز کند.